27.09.2022

«Довідник безбар’єрності» – ініціатива і флагманський проєкт першої леді Олена Зеленська

Сьогодні розповідаємо про те, як переконати людину старшого віку спуститися в укриття.

  • Проговоріть план переміщення до укриття заздалегідь. Через сповільнену швидкість нервових реакцій літнім людям потрібно більше часу для ухвалення рішення чи згоди зробити щось.
  • Краще провести такі розмови до виникнення потреби пройти в укриття;
  • У декого спостерігається певний захисний механізм – «мені вже нічого не треба», «я своє пожив/пожила». Це в жодному разі не означає, що людина здалася чи дійсно так вважає. Це прикриття болю, тривоги й інших важких переживань. Тому невпинно продовжуйте давати людині одяг, наприклад, щоб вона могла пройти вулицею і не замерзнути, підводьте легенько під руку.
  • Якщо людина реагує агресивно (таке теж може бути) – не починайте ані агресивно відповідати, ані вмовляти чи заспокоювати людину. Так виходить її страх і біль, жорстка відповідь – це єдиний зараз спосіб контролю.
  • Дайте 30-60 секунд на заспокоєння і зняття тиску, а ви поки збирайте речі або одягайте верхній одяг. Після цього спокійно повторіть пропозицію, нагадайте про сплановані дії, скажіть, як вам важливо бути поруч або знати, що людина в безпеці. Намагайтеся говорити спокійно і чітко.
  • Не забувайте про потреби літньої людини в укритті. Через тривогу чи розгубленість вона може, наприклад, забути взяти потрібні ліки. Нагадайте або тихенько дайте їй усі потрібні зібрані речі. Вголос повторюйте кожен крок: «Виходимо на вулицю», «Йдемо в цей бік». Це допоможе слідувати за вами і не розгубитися.
  • Постійно нагадуйте, як вам важливо бути разом або знати, що близькі люди поруч, в безпеці. Подякуйте, що ви разом.

Наголошуйте на цінності об’єднання і власному спокої, коли людина поруч.

Дякуємо за рекомендації Юлія Павлова, психологині, тренерці і трансформаційному коучу, експертці з теми емоційного інтелекту і комунікації.

Більше інструкцій та порад, актуальних у воєнний час для батьків з дітьми, людей з інвалідністю, людей старшого віку та їхніх близьких, читайте у «Довіднику безбар’єрності» https://bf.in.ua/u-voiennyj-chas.